wtorek, 27 czerwca 2017

Kasza jęczmienna pęczak – niedrogi sposób na zdrowie

Kasza jęczmienna często gości na polskich stołach – rzadko jednak pojawia się w wersji innej niż perłowa. W poszukiwaniu nowych smaków oraz w trosce o zdrowie warto wybrać odmianę pęczak, która słynie z wyjątkowych właściwości zdrowotnych i jest wyjątkowo smaczna. 

Charakterystyka kaszy pęczak


Pęczak to jedna z odmian kaszy jęczmiennej. W porównaniu z drobną kaszą perłową jest grubszy i ma większe ziarna. Produkuje się go z nierozdrobnionych ziaren, które niepoddane obróbce zachowują swoje liczne właściwości zdrowotne. Pęczak ma przede wszystkim duże ilości błonnika oraz witamin. Jest także bardzo smaczny, co czyni z niego idealną alternatywę dla innych kasz. Ze względu na niską cenę ten rodzaj kaszy to idealna baza w zdrowiej diecie – na jego włączenie w jadłospis może pozwolić sobie każdy, niezależnie od zawartości portfela.


Wpływ kaszy pęczak na zdrowie


Producenci pęczaku nie rozdrabniając ziaren, gwarantują im lepszą jakość oraz nie usuwają błonnika, który jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Pęczak to dzięki temu jedna z najzdrowszych kasz. Ze względu na duże ilości zdrowego błonnika idealnie nadaje się dla osób z problemami gastrycznymi czy marzących o utracie wagi. Błonnik reguluje trawienie, zapobiega zaparciom i biegunkom. Ponadto obniża także ciśnienie oraz korzystnie wpływa na perystaltykę jelit.
Kasza pęczak to także bogate źródło wielu witamin i składników mineralnych. Znajdują się w niej duże ilości witamin E, K i B, a także magnes, fosfor, cynk, selen, miedź i mangan.

Ze względu na duże ilości witaminy K pęczak polecany jest jako profilaktyka chorób układu krwionośnego. Zmniejsza ryzyko zawału i miażdżycy, ale także zapobiega żylakom i zakrzepom. Oprócz tego wzmacnia także organy, takie jak śledziona, wątroba czy trzustka.

Dzięki bogactwu w witaminę B kasza pęczak korzystnie wpływa też na układ nerwowy – jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym.

Jak wykorzystać pęczak w kuchni?


Kasza pęczak ze względu na łatwe przygotowanie i uniwersalność może być wykorzystana w kuchni na różne sposoby. W najprostszej wersji może stanowić dodatek do ryby, mięsa czy warzyw, ale z powodzeniem można wykorzystać ją także jako farsz do pierogów, gołąbków czy naleśników. Pęczak dobrze sprawdzi się także jako dodatek do zupy albo baza do popularnego kaszotto. Po zblendowaniu pęczak można wykorzystać także do przygotowania roślinnych kotlecików czy placków – ze względu na duże ilości witamin i minerałów to doskonała alternatywa dla mięsa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz